Oporná sústava-kostra
Človek ma okolo 206 kosti,ale ich pocet sa meni.
Stavba kosti
1.Okostica-je to vazivova blana,je kostotvorna(kost rastie do hrubky,je prekrvena).
2Kostne tkaniva-hubovite(spongiove),hutne(huste),
3.Kostna dren-cervena farba,tvoria sa tu cervene a biele krvinky,kostotvorna,v starobe zltne zostava len v plochych kostiach(lopatka).
Spojenie kosti:
1.Neklbove(pevne):a)vazivom(svi lebky),b)chrupkou(rebra k hrudnej kosti),c)kostou(krizove stavce do krizovej kosti).
2.Klbove(pohyblive)-klb tvori klbova hlavica a klbova jamka,klbove plochy su bez okostice,su pokryte chrupkou okolo klbu je vazivova blana,kosti v klbe vylucuju klbovy maz-znizuje trenie.
Kostra
Deli sa na osovu kostru,kostru hlavy a k.koncatin
1.Osova kostra:a)chrbtica-sklada sa zo stavcov a medzistavcovych platniciek,ma dvojite zakrivenie. 7 krcnych stavcov(1.atlas,2.axis),12 hrudnych s.,5 driekovych s.,5 krizovych s.,4-5 kostrcovych s.
b)Rebra:-12 parov(vychadzaju z hrudnych stavcov),prvych 7-prave rebra(pripajaju sa chrupkou priamo na hrudnu kost),dalsie 3-neparove r.(pripajaju sa chrupkou na vyssie ulozene rebro),posledne 2-volne.
2.Kostra hlavy-ma mozgovu a tvarovu cast,len jeden klb.
Kosti
Celova,temenna,spankova,zakladna,klinova(zrasta zo zahlavnou v 18 roku),slzna,cuchova,nosova,jarmova(na lici),horna celust,sanka,bodcovy vybezok v spankovej kosti. Kostra koncatin-kostra koncatiny sa sklada z pletenca(pripojenie na osovu kostru) a volnej koncatiny.
a)horná končatina:pletenec-lopatka a klucna kost.Volna koncatina-ramena,laktova(k malicku),vretenna(k palcu),zapastne k.(8),zaprstne k.(5),clanky prstov(14),
b)dolná končatina(nesie hmotnost tela):Pletenec-panvova kost(zrastaju v 13.roku).Panvu tvori:bedrova kost,lonova kost,sedacia kost.Volna koncatina:-stehenna kost,jablcko,pistala,ihliva,priehlavkove,predpriehlavkove,clanky prstov.Kolenny klb:tvori ho- stehenna kost,jablcko,ihlica,pistala,chrupkovite disky,menisky,vazivove pruhy a blany,je to najdokonalejsi klb.
Pohybová sustava
Typy svalového tkaniva
1.Priečne pruhované(kostrove svaly):su ovladatelne volou,riadia ich motoricke nervi z miechu a mozgu.
2.Hladké(steny vnutornych organov)-zaludok pluca,neovladame ich volou,udrzuju trvale mierny tah-svalovy tomus,riadia ich autonomne nervy a hormony.
3.Srdcový sval:je to osobitny druh priecne pruhovaneho tkaniva,neovladame ho volou,riadia ho autonomne nervy.
Stavba kostrového svalu(priecne pruhovanieho):svalovy snopec tvoreny svalovymi vlaknami(vznika priecne pruhovanie),vazivova blana,slacha,kost. Svalova B:su v nej vlaknite utvary(myofibrily) zlozene z bielkovin(tenke vlakna-alein,hrube vl.-myozin). Prehlad najdolezitesich kostrovych svalov.
1.Svaly hlavy-sú hlavne na tvarovej casti,zuvacie svaly,mimickea)ocne a ustne zvierace(pohyb mihalnic a pier),svaly makkeho podnebia,drobne svaly stredneho ucha(udrziavaju napatie medzi sluch.kostickami),zdvihace hlavy(na krku),svaly hrtana(dychanie a tvorba hlasu),svaly hltana(prehlatanie potravy),dlhe svaly(po bokoch a vzadu krcne chrbtice).
2.Svaly hrudnika-funkcne patria k hornej koncatine,velky prsny sval,dychacie svaly-branica,medzirebrovej svaly.
3.Svaly brucha-su ploche,priame,sikme,priecne,ich tahom vznika lis,kt. podporuje vytlacanie stolice,vracanie a stahy maternice.
4.Svaly chrbta-lichobeznikovy sval,siroky sval chrbta,dlhe svaly chrbta(rotacia).
5.Svaly panvy-vonkajsi zvierac mocovej rury,vonkajsi analny zvierac.
6.Svaly hornej koncatiny-deltovy sval,dvojhlavy sval ramena(biceps)-ohybac,trojhlavy sval(triceps)-natahovac(zo spodu),vretenny sval,natahovace ruky,svaly zapastia,kratke svaly ruky(ovladaju prsty).
7.Svaly dolnej končatiny-velky sedaci sval,bedrove svaly,stvorhlavy sval stehna(najmohutnejsi),svaly predkolenia(natahuju a ohybaju prsty),trohlavy sval lytka(upina sa achilovou slachou na patu). Mechanizmus kontrakcie(stahovania kostroveho svalu)>Podnetom na kontrakciu je nervovy vzruch.Kontrakcne vlozky su vlakna aktimu a meozimu z kt.vychadzaju mostiky s hlavicami.Obsahuju enzym na stiepenie ATP.Ak je stav v pokoji hlavice sa aktivne nedotykaju.Ak je sval v cinnosti,hlavice sa aktivne dotykaju,posunu aktinove vlakna po miozinovych,vlakna sa zasunu do seba,potom sa vazba posuva po vlaknach.Na toto sa vyuziva energia z ATP.Vznika komplex aktinomiozin-vlakno sa skrati alebo napne.Vznika teplo.Potom sa spojenie aktinu a miozinu uvolni vlakno ochabne.